Z życia chóru

2009 – 2010

2011 – 2012

2013 – 2016

2017 – 2022

Międzynarodowa nagroda im. St. Moniuszki 2016 dla P. Elżbiety Krusz

08.10.2016

     W dniu 8 października br. Pani Dyrygent Chóru Harmonia z Mikołowa, Elżbieta Krusz została laureatką XXI Międzynarodowej Nagrody im. St. Moniuszki 2016. Nagroda przyznawana jest pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy za wybitne zasługi dla społecznego ruchu muzycznego oraz za dokonania w budowaniu trwałych wartości etycznych, których źródłem jest piękno pieśni i tradycji muzykowania na Śląsku. Wręczenie statuetek Nagrody odbyło się podczas Drugiego Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego „Cantus” im. J.Świdra w Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jesteśmy bardzo dumni z wyróżnienia naszej Dyrygentki. Przypomnijmy, że dyrygentem chóru została w 1994r. i od tego czasu nieprzerwanie kieruje Harmonią. Jeszcze raz gratulujemy!

/A.P./

Wizyta Chóru South Bucks z Londynu

22 – 24.09.2016

     W dniach 22-24 września gościliśmy chór South Bucks z Londynu. Utrzymujemy kontakty z chórami z wielu krajów, jednak po raz pierwszy udało nam się przyjąć chór angielski. Chór South Bucks jest chórem bardzo licznym, liczy ponad 100 członków, do Polski przyjechało 34 przedstawicieli chóru. Dyrygentem jest Ian Ledingham, wykładowca Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie oraz jeden z najlepszych organistów w Wielkiej Brytanii. Punktem kulminacyjnym całej wizyty był koncert, który odbył się w Bazylice św.Wojciecha. Każdy chór zaprezentował kilka utworów, a na końcu wspólnie wykonaliśmy IV część „Deutsche Requiem” Brahmsa oraz „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Haendla. Wykonanie tych dwóch wspaniałych utworów, w tak dużym składzie, było przeżyciem niesamowitym i niezapomnianym. Czuliśmy to już na wspólnej próbie. Akompaniatorem naszego chóru był nasz niezastąpiony Romuald Gizdoń, Chór South Bucks natomiast śpiewał przy akompaniamencie swojego Dyrygenta, który pełnił te dwie funkcje jednocześnie. Solistami byli Magdalena Czarnecka oraz Benon Maliszewski. Słowo wiążące należało do Maryli Gasz. Dziękujemy za gościnność ks. Proboszczowi Mirosławowi Godźkowi.

     Innym muzycznym wydarzeniem były warsztaty muzyczne, na które zaprosiliśmy młodzież z mikołowskich liceów. Wspólnie nauczyliśmy się 3 utworów. Dziękujemy młodym, którzy przyszli. To była nie tylko lekcja śpiewu, ale również nauka języka. Młodzież w ramach podziękowania za wspólnie spędzony czas, dała każdemu malutki upominek. Anglicy byli bardzo zaskoczeni i szczęśliwi.

     Oczywiście oprócz muzyki, było również zwiedzanie. Zobaczyliśmy Ogród Botaniczny w Mikołowie. Pan Dyrektor Paweł Kojs przygotował prelekcje o ogrodzie, a potem nas po nim oprowadził. Zaskoczeni byliśmy tym, ile pytań zadawali Anglicy. Wszystko ich ciekawiło. Zwiedziliśmy Bazylikę w Mikołowie i Stary Kościół, tutaj również nasi goście mieli zapewnione oprowadzanie języku angielskim przez ks. Sławka Tyburskiego.

     Pojechaliśmy do kopalni Guido w Zabrzu. Wywarła ona na Anglikach niesamowite wrażenie. Mówili nam, że myśleli, że będziemy tylko oglądać zdjęcia, że nie będziemy zjeżdżać tak głęboko. A tu pył, hałas maszyn, brud i ciemność… Zaraz po kopalni pojechaliśmy do „innego świata”, do siedziby NOSPR-u w Katowicach. Bardzo żałowaliśmy, że nie było w tym czasie żadnego koncertu, ale przynajmniej mogliśmy zwiedzić budynek. Przewodnik oprowadził nas po foyer, dużej sali koncertowej, sali kameralnej oraz zobaczyliśmy miejsca za kulisami. Warto było tam być razem z naszymi gośćmi, aby zobaczyć, jakie wrażenie wywarła na nich sala koncertowa. Mówili nam, że mamy ogromne szczęście, że w sąsiednim mieście mamy taką wspaniałą salę. Nikt z nas nie zaprzeczył:)

     Ostatniego dnia pojechaliśmy do Pszczyny, tam zobaczyliśmy żubry, przeszliśmy przez park do zamku i na rynek. Niektórzy w wolnym czasie zwiedzali wnętrza, a inni kontynuowali poznawanie kuchni polskiej. Furorę zrobił żurek w chlebie.

     Aby bardziej zintegrować się z chórem angielskim zorganizowaliśmy dwie kolacje. Pierwsza od razu w dniu ich przyjazdu, po co tracić czas? A druga w sobotę po koncercie, na której przywitał naszych gości Pan Burmistrz Mateusz Handel i wręczył upominki związane z Mikołowem. Oczywiście nie mogło zabraknąć tańców, ani niespodzianki. To było zaskoczenie dla wszystkich, na scenie pojawił się zespół The Beatles! Grażyna Siwiec (główna pomysłodawczyni), Magda Grabowska, Gosia Rupik i Justyna Masłowska wystąpiły jako legendarna grupa z Liverpoolu. Dziewczyny mają talent!

     Nasi goście byli pod ogromnym wrażeniem Polski, Mikołowa i polskiej gościnności. Chcielibyśmy bardzo podziękować za pomoc w organizacji wizyty chóru wszystkim życzliwym osobom, które przyczyniły się do tego, aby ta wizyta byłą wspaniałą przygodą dla naszych gości. Jesteśmy przekonani, że będą dobrze wspominać nasze miasto.

/A.P./

II Górski Rajd Chóru HARMONIA

22.05.2016

     22 maja odbył się nasz drugi rajd chóralny. W ubiegłym roku po raz pierwszy wspólnie pojechaliśmy na wycieczkę w góry i postanowiliśmy, że będziemy te wspólne rajdy kontynuować. W ubiegłym roku byliśmy na Równicy i Trzech Kopcach Wiślanych, w tym roku wybraliśmy się na Czantorię i Mały Stożek. W rajdzie uczestniczyli nie tylko członkowie chóru, ale również ich rodziny i znajomi, a nawet pies. Staramy wybierać się niezbyt trudne i długie trasy, tak, aby mogły w nich uczestniczyć również osoby, które nie chodzą często po górach. Trasa była wyjątkowo piękna, niesamowite widoki, no i oczywiście wspaniała pogoda. Niech żałują Ci, którzy zostali w domu. Ale zapraszamy znowu za rok, a może wcześniej…

/A.P./

Koncert charytatywny na rzecz Hospicjum Cordis

24.04.2016

     Niedziela 24 kwietnia była dla nas dniem szczególnym. Tego dnia wystąpiliśmy w Kościele św. Anny w Katowicach Nikiszowcu. Nie był to koncert jakich wiele ponieważ dedykowany był Hospicjum Cordis. Hospicjum Cordis jest jednym z największych stacjonarnych hospicjów w Europie, które otacza opieką dzieci i osoby dorosłe cierpiące na chorobę nowotworową i inne przewlekłe schorzenia. Oprócz stałych pracowników w hospicjum pracuje 130 wolontariuszy. Koszty są ogromne, dlatego też z inicjatywy naszych chórzystów Misi i Olka Biernackich zorganizowaliśmy koncert charytatywny, po którym wolontariuszki z hospicjum zbierały datki na potrzeby jego działalności.
     Cieszymy się, że mogliśmy choć trochę wesprzeć hospicjum. Koncert zgromadził sporą publiczność, chyba też ze względu na charakter muzyki, którą wykonywaliśmy, a mianowicie śpiewaliśmy utwory gospel i negro spirituals, które zawsze cieszą się dużą popularnością. W koncercie towarzyszył nam zespół naszego stałego akompaniatora – Romka Gizdonia, a dyrygowała oczywiście nasza niestrudzona Pani Dyrygent – Elżbieta Krusz. Koncert poprowadziła Aleksandra Hanus. Przed koncertem mieliśmy przyjemność uczestniczyć w mszy świętej odprawionej z okazji 35-lecia wspólnego życia Misi i Olka Biernackich, którym jeszcze raz życzymy kolejnych razem spędzonych lat. Tam również wykonaliśmy kilka utworów.

/A.P./

Koncert w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Mikołowie

01.02.2016

     1 lutego br. chór Harmonia wystąpił z koncertem kolędowym w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Mikołowie prowadzonym przez Siostry Boromeuszki. Koncert był wydarzeniem bardzo wzruszającym zarówno dla pacjentów jak i dla nas, chórzystów. Wśród pacjentów spotkaliśmy naszego byłego kolegę z chóru. Zaprezentowaliśmy kolędy tradycyjne oraz te mniej znane szerokiej publiczności. Te pierwsze wywołały bardzo żywą reakcję ze strony słuchaczy. Większość z nich śpiewała razem z nami. Wystąpiliśmy tam po raz pierwszy, ale z całą pewnością nie ostatni. Już zostaliśmy zaproszeni na kolejne koncerty, nie tylko kolędowe.

/A.P./

I Ogólnopolski Festiwal Chóralny „Cantus” im. Józefa Świdra w Katowicach

10.10.2015

Udało się! Mamy 1 miejsce!

     10 października uczestniczyliśmy w I Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym „Cantus” im. Józefa Świdra w Katowicach zorganizowanym przez Śląski Związek Chórów i Orkiestr. Przesłuchania odbywały się w budynku Biblioteki Śląskiej. Wykonaliśmy następujące utwory: „Kto szuka Cię”, „Missa Brevis” oraz „Pieśń” do słów Jana Kochanowskiego. Wszystkie utwory zostały skomponowane przez Józefa Świdra. Oceniało nas jury w następującym składzie: prof. Aleksandra Paszek-Trefon – Akademia Muzyczna Katowice, ks. prał. prof. Antoni Reginek – Uniwersytet Śląski, kapelan śpiewaków i muzyków Śląska, prof. Alojzy Suchanek – Uniwersytet Śląski Instytut Muzyki w Cieszynie oraz Eleonora Sładkowska – ZG Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Obecna była również córka kompozytora Pani Magdalena Świder – Śnioszek, która podczas koncertu galowego wspominała swojego ojca.

Po przesłuchaniach odbył się koncert galowy 105-lecia Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz 90-lecia Diecezji Katowickiej Kościoła Rzymsko-Katolickiego. W ramach koncertu galowego odbył się także koncert laureatów I Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego „Cantus” im. Józefa Świdra. Tym razem uczestnicy festiwalu i zaproszeni goście udali się do sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Przypomnijmy, że jest to jedna z najlepszych sal koncertowych w Polsce zaprojektowana przez znanego architekta Tomasza Koniora. Mikołowianie, którzy uczestniczą w koncertach w ramach Mikołowskich Dni Muzyki, doskonale znają tą salę, gdyż co roku jeden z koncertów ma miejsce właśnie na tej scenie. Było to dla nas wielkie przeżycie móc stanąć na scenie tak wspaniałej sali i zaśpiewać. Zostaliśmy poproszeni o wykonanie 3-częściowego utworu „Missa Brevis” z naszego repertuaru konkursowego.

Jednak cały koncert rozpoczął się od wystąpienia Prezesa ZG ŚZChiO – Romana Warzechy i odznaczenia Sztandaru ŚZChiO Odznaką Złotą z Brylantem. Potem wystąpiła z krótkim koncertem Orkiestra Dęta KWK „Knurów”, a następnie przewodnicząca jury odczytała protokół z obrad i ogłosiła zwycięzców Festiwalu. Bardzo się cieszymy ze zdobycia 1 miejsca, które zajęliśmy ex-aequo z chórem Lutnia z Chorzowa. Grand Prix Festiwalu zdobył chór młodzieżowy „Resonans con tutti” z Zabrza. Bardzo im gratulujemy. Teraz pracujemy dalej, bo przed nami kolejne wyzwanie – „Requiem solemne” M.Haydna, na które wszystkich serdecznie zapraszamy (szczegóły w zakładce „Aktualności”).

/A.P./

Warsztaty muzyczne – Wisła

03 – 04.10.2015

     Nasz kolejny sezon rozpoczęliśmy od ciężkiej pracy. Najpierw przygotowywaliśmy koncert „Gospel i nie tylko”, który odbył się 27 września i był jednocześnie podziękowaniem dla P.Wiesławy Sochy za wiele lat pracy jako Prezes Chóru. Weekend 3 i 4 października spędziliśmy na warsztatach muzycznych w ośrodku Ogrodzisko w Wiśle Malince. Jak zwykle na warsztatach, które są już naszą tradycją, ćwiczyliśmy, ćwiczyliśmy i jeszcze raz ćwiczyliśmy. Jednak tym razem warsztaty rozpoczęły się inaczej. Zaczęliśmy od wysłuchania Mikołowianina Tymoteusza Biesa, którego występ rozpoczynał XVII Konkurs Chopinowski. Trzymamy za niego kciuki. Przy okazji możemy się pochwalić, że parę lat temu wystąpił na jednym z naszych koncertów.
     Głównym celem naszego wyjazdu było przygotowanie się do Ogólnopolskiego Festiwalu „Cantus” im. J.Świdra, w którym bierzemy udział już 10 października. Oprócz utworów na Festiwal, przypominaliśmy sobie „Requiem” M.Haydna, które zamierzamy wykonać 8 i 15 listopada. Warsztaty to czas, aby więcej czasu poświęcić na ćwiczenia w grupach. Czas jest więc wykorzystany maksymalnie.
     Oczywiście nie samymi ćwiczeniami człowiek żyje, więc wieczorem po kolacji mieliśmy trochę czasu aby wspólnie… pośpiewać. Tego nigdy nie za wiele. Mieliśmy też trochę czasu, aby wykorzystać wspaniałą pogodę i w sobotę po obiedzie wjechaliśmy na Cieńków i poszliśmy zobaczyć skocznię narciarską. To była tylko krótka przerwa, bo dużo pracy było jeszcze przed nami. Trzymajcie kciuki 10 października. Zobaczymy jakie będą efekty naszej pracy.

/A.P./

Koncert muzyki gospel…

27.09.2015

     W niedzielne popołudnie, 27 września, koncertem muzyki gospel w Mikołowskim Domu Kultury rozpoczęliśmy kolejny sezon naszej działalności. Pomysł wykonania tego rodzaju muzyki zrodził się
w nas pod wpływem warsztatów gospel prowadzonych przez Kena Burtona wiosną tego roku, w których uczestniczyło kilkunastu chórzystów HARMONII. Wrócili zachwyceni, rozśpiewani i … z nutami. Poza tym chór już wcześniej miał w swoim repertuarze pieśni gospel, które mieliśmy okazję również zaprezentować. Płynęła więc muzyka: to radosna, to refleksyjna, poruszająca serca nasze i – co mogliśmy zaobserwować – naszej kochanej licznie zgromadzonej Publiczności; muzyka wykonywana na chwałę Stwórcy.

  …i nie tylko

     Był jeszcze jeden powód naszego z Państwem spotkania . Tym koncertem chcieliśmy podziękować naszej byłej Pani Prezes – Wiesławie Socha – za jej prawie dwadzieścia lat „prezesowania” w HARMONII, za oddany czas, za żmudną pracę , jak również za oddawanie cząstki siebie chórowi przez całe dorosłe życie. Na tę okoliczność powstał żywiołowy utwór kilkuzwrotkowy na melodię pieśni harcerskiej „Jak dobrze nam zdobywać góry” ze słowami napisanymi przez Janeczkę Wieczorek, zachęcający Wiesię do dalszego śpiewania i wyrażający nasze do niej uczucia. Padło wiele ciepłych słów, były kwiaty, gratulacje.

     Cel i ideę koncertu pięknie ubrała w słowa prowadząca – „nasza Maryla” czyli Maria Gasz, śpiewowi towarzyszył zespół instrumentalny pod kierownictwem „naszego Romka”, czyli Romualda Gizdonia, a za pulpitem dyrygenckim stanęła jak zawsze „nasza Ela”, czyli Elżbieta Krusz.

Przed nami dalsze wyzwania, o zupełnie innym charakterze, ale my…. kochamy wyzwania:)

/Gocha/

Zakończenie sezonu artystycznego 2014/2015 – ognisko chóralne

24.06.2015

     24 czerwca zakończyliśmy nasz kolejny sezon artystyczny. Zamiast ostatniej próby spotkaliśmy się na ognisku w ośrodku YNZLA w Łaziskach. Główny organizator i pomysłodawca imprezy, Pan Prezes Heniek Wycisło rozpoczął bardzo oficjalnie, od przywitania wszystkich i podziękowania Pani Dyrygent za pracę z chórem. I to był koniec części oficjalnej.
     Część mniej oficjalna rozpoczęła się turniejem piłki siatkowej, na boisku do piłki plażowej. Były 4 drużyny, każda po 6 osób, sędzia, punkty, nagrody, czyli to co na każdym turnieju musi być.
W zwycięskiej drużynie znaleźli się Pani Dyrygent i Pan Prezes. Jakżeby mogło być inaczej :). Potem były śpiewy, ognisko, grill, kiełbaski, grillowany karczek, pieczony chleb, sałatki i słodkości, ale oczywiście również różne zabawy. Odpowiedzialny za program artystyczny Krzysiek Graca, zaproponował, aby każdy głos przygotował jakiś krótki występ. Soprany wykorzystały znaną piosenkę „Śpiewać każdy może” i zaprezentowały go w różnych aranżacjach, alty popisały się twórczością Magdy Grabowskiej, a basy, no cóż…. stroje, instrumenty i kilka utworów o chórze specjalnie napisanych na tę okazję. Możecie to zobaczyć w naszej galerii ze zdjęciami. Bawiliśmy się do g. 23.00, ale gdyby nie była to środa, na pewno zabawa przeciągnęłaby się.
     Mamy nadzieję, że następny rok również zakończymy podobną imprezą. Tymczasem – przerwa wakacyjna. Próby zaczynamy w połowie sierpnia. Zapraszamy wszystkich chętnych. Może ktoś nowy do nas dołączy.

/A.P./

I Rajd Górski Chóru HARMONIA

17.05.2015

     No i udało się! I Górski Rajd Chóru HARMONIA odbył się! Na starcie, tj. na dworcu PKP w Tychach stawili się sami „górscy zapaleńcy”. Pojechaliśmy do Ustronia, a stamtąd weszliśmy na Równicę. Oczywiście nie mogło się obyć bez śpiewania w plenerze. Na górze był czas na krótki posiłek (ciasto, pierogi, piwo z miętą:)) i wyruszyliśmy w dalszą trasę, na Górę Orłową i dalej na Trzy Kopce Wiślańskie. Potem czekało już nas tylko zejście do Wisły na obiad i małe co nieco.
Pogoda była idealna. Akurat na górskie wędrówki, nie za ciepło, ale słonecznie. A prognozy nie były zachęcające. Ci, którzy się nimi zasugerowali i zostali w domu, mogą żałować. Mamy nadzieję, że takie rajdy staną się impreza cykliczną, chętnych chyba nie będzie brakowało.

   /A.P./

Warsztaty gospel z Kenem Burtonem

29.04. – 01.05.2015

     Okazuje się, że dla niektórych z nas dwie próby tygodniowo, to za mało. Chcemy śpiewać więcej i lepiej. 13 osób z naszego chóru uczestniczyło w warsztatach gospel prowadzonych przez Kena Burtona – kompozytora, dyrygenta chórów i orkiestr, wokalistę, instrumentalistę, muzyka sesyjnego i nauczyciela. Warsztaty odbywały się w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Ken okazał się wspaniałym nauczycielem i dyrygentem. Przez dwa i pół dnia zajęć zdołał nauczyć 280 – osobowy chór jedenastu pieśni gospel (w tym jedna napisana przez Kena do nokturnu Es-dur Chopina).
     Największym jednak przeżyciem dla nas był udział w koncercie finałowym, który miał miejsce w sali NOSPR-u w Katowicach, najpiękniejszej i najlepszej sali koncertowej w Polsce. Nie jesteśmy w stanie opowiedzieć jakie towarzyszyły nam emocje, gdy wychodziliśmy na scenę i stanęliśmy przed 1800 – osobową publicznością. A wśród widzów również była nasza Pani Dyrygent i Pani Prezes. Koncert wszystkim bardzo się podobał, były bisy i owacje na stojąco. Mamy ogromną nadzieję, że jeszcze kiedyś uda nam się uczestniczyć w takim wydarzeniu.

/A.P./

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Chóru HARMONIA

15.04.2015

     W dniu 15 kwietnia br. odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze naszego Chóru. Jak zwykle nasze obrady, którym przewodniczył Przemek Przepióra, rozpoczęliśmy odśpiewaniem pieśni „Śpiew jest nam życiem”. W pierwszej części zebrania zostały wręczone legitymacje nowym członkom Chóru, przedstawione zostały sprawozdania Prezesa Zarządu Chóru, Dyrygenta, Skarbnika, Gospodarza oraz Bibliotekarza. Odbyła się dyskusja nad tymi sprawozdaniami, po której członkowie Chóru udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi. Prezes Wiesława Socha poinformowała, że nie będzie już kandydować na stanowisko Prezesa. Wszyscy chórzyści podziękowali jej za długoletnią, bezinteresowną i ciężką pracę na rzecz Chóru.
     Głównym punktem był wybór nowego Prezesa Zarządu Chóru oraz członków Zarządu. Głosowania nad przedstawionymi kandydaturami były oczywiście tajne, zgodnie z naszym statutem.
Nowy Zarząd Chóru przedstawia się następująco:

     Prezes Zarządu Chóru: Henryk Wycisło
     Wiceprezesi: Jolanta Kasperek, Piotr Hanus
     Skarbnik: Mariola Wszeborowska
     Zastępca skarbnika: Ewa Kowalska-Szrubarz
     Sekretarze: Małgorzata Rupik, Eugeniusz Pinocy
     Gospodarze: Henryk Kasperek, Janina Wieczorek
     Bibliotekarz: Justyna Masłowska
     Kronikarz: Aleksandra Hanus.

Dokonaliśmy również wyboru nowej komisji rewizyjnej. W jej skład weszły następujące Panie:
     Agnieszka Kazienko, Danuta Zwonik, Danuta Świerkot oraz Anna Oleś.

Życzymy nowemu Zarządowi wytrwałości i zapału w działaniu. Wierzymy, że Chór nasz będzie dalej się rozwijał i doskonalił.

/A.P./

Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis”

14 – 16.11.2014

 W dniach 14-16 listopada Chór HARMONIA wziął udział w XVII Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis” w Łodzi zorganizowanym przez Łódzki Dom Kultury, w którym oprócz HARMONII wystąpiło 25 chórów i zespołów wokalnych z całej Polski. Na scenie tegorocznego festiwalu pojawiło się około 1000 chórzystów, a ich programy oceniane były przez jury, w którym zasiadali profesorowie Akademii Muzycznych z Łodzi, Szczecina i Bydgoszczy. Na festiwalu, który jest jedną z największych krajowych imprez chóralnych, HARMONIA zdobyła III miejsce, dyplom oraz specjalną grafikę.

     Po przesłuchaniach był czas na zwiedzanie miasta, w którym znajduje się najdłuższy polski deptak będący jednocześnie najdłuższą ulicą handlową Europy czyli ulica Piotrkowska (4,2km). Łódź to miasto czterech kultur (polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej) oraz czterech religii (żydowskiej, katolickiej, protestanckiej i prawosławnej). Przodkowie zostawili tu mnóstwo przepięknych kamienic, ponad 200 pałaców miejskich i willi, wiele świątyń różnych wyznań i cmentarzy. Zwiedziliśmy także Księży Młyn – „miasto w mieście” na terenie dawnej fabryki Karola Scheiblera – z rynkiem, osiedlem domów dla robotników, szpitalem, szkołą, sklepami, remizą strażacką i zespołami pałacowymi, Manufakturę – obecnie centrum handlowo-rozrywkowe z muzeami, dyskotekami, hotelami, kinami. Byliśmy w Muzeum Miasta Łodzi znajdującym się w pałacu Izraela Poznańskiego na terenie Manufaktury. Łódź wykorzystała dotacje unijne i dokonuje rewitalizacji zabytków.
     W niedzielę 16 listopada udaliśmy się do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie w kościele przy klasztorze ojców Bernardynów śpiewaliśmy podczas i po mszy św. O występ zostaliśmy poproszeni przez organizatorów festiwalu w ramach imprez towarzyszących festiwalowi. Msza była wyjątkowa – w dniu św. Huberta zgromadziło się gremium Związku Łowieckiego, Związku Myśliwskiego, Związku Kynologicznego z okolicy. Środek kościoła wypełniło 9 pocztów sztandarowych, a w prezbiterium znajdowały się Diany z psami oraz sokolnicy z sokołami. Obecni byli sygnaliści, którzy kilkakrotnie grali podczas mszy. Wszyscy ubrani byli w tradycyjne stroje łowieckie. Niestety nie mieliśmy okazji zwiedzić miasta, gdyż po posiłku wyruszyliśmy w drogę powrotną do Mikołowa, aby zdążyć na Wybory Samorządowe.

/Wiesława Socha/

Wyjazd kondycyjny do Węgierskiej Górki i Przybędzy

04 – 05.10.2014

     Tym razem nasze warsztaty muzyczne nie polegały jedynie na wielogodzinnych próbach przez dwa dni. Pierwszy dzień spędziliśmy – a jakże – na próbach w „grupach głosowych” w ładnie położonym nad Sołą D.W. „Pod Kamieniem” w Węgierskiej Górce. Pogoda dopisała, więc krótki czas wolny chórzyści wypełnili spacerami wzdłuż rzeki i po pobliskimi górkach.
     Na drugi dzień, po śniadaniu, przyjechaliśmy do kościółka pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Przybędzy, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani przez proboszcza tutejszej parafii – ks. Janusza Dudka. Po mszy, którą uświetniliśmy naszym śpiewem, daliśmy mini koncert maryjny. Następnie zostaliśmy zaproszeni przez sympatycznego gospodarza parafii na pyszne ciasta i kawę. Widocznie spodobaliśmy się ks. Januszowi, bo zaprosił nas na kolejne koncerty w przyszłym roku – kolędowy i pasyjny.
     Przyjazd do Przybędzy to sprawka naszej Beaty Maliszewskiej, która wraz z mężem Benonem, zaprosiła nas do tej przepięknie położnej górskiej miejscowości. To właśnie tam rodzina naszej chórzystki ma domek letniskowy i tam zostaliśmy zaproszeni na obiadowy poczęstunek i na atrakcje, których było co niemiara. 21 czerwca br. odbyła się w starym kościółku w Mikołowie msza w intencji 25.lecia ich małżeństwa, na której Harmonia zaśpiewała i w ramach podziękowań za oprawę muzyczną mszy, została zaproszona do ich górskiej daczy.
     Po gościnie w przybędzkiej parafii czekała nas wspinaczka na górę Matyskę. Wzdłuż wijącej się wśród domów, łąk i pól drogi podziwialiśmy przepięknie wykonane stacje drogi krzyżowej z postaciami o naturalnych rozmiarach, które wywarły na nas niesamowite wrażenie! Ta demoniczna droga krzyżowa nazywana jest Golgotą Beskidzką. Po dotarciu na szczyt, na tarasie widokowym, zaśpiewaliśmy szanownym jubilatom czyli Beacie i Benkowi canticorum jubilo, a nasza pieśń niosła się wśród gór, łąk i lasów.
     Potem była przeprawa przez dolinki, strumyki i dość gęste knieje do cudownie położonego domku. Uraczono nas tam pysznym bigosem, po którym odpoczywaliśmy w różnych zakamarkach ogrodu. Każdy mógł wybrać aktywność na miarę swoich możliwości – jedna grupa wybrała się na spacer po pobliskich lasach, kolejna wybrała grę w siatkówkę, inni – huśtanie się w hamakach, niektórzy zaś odpoczywali siedząc przy kawce. Miejsca dla czterdziestu harmonistów nie zabrakło. Można było również pograć w badmintona i francuskie boule. Chórzyści wykazali się licznymi umiejętnościami – okazało się, że większość z nich to prawdziwi sportowcy!
     Mili gospodarze rozpalili dla nas również ognisko. Pyszne kiełbaski, biesiadne śpiewy, ruch na świeżym powietrzu – w tak dobrym humorze spędziliśmy te niedzielne, październikowe popołudnie.
     Na poniedziałkową próbę niektórzy chórzyści przyszli poobijani, zmęczeni, z siniakami nabytymi podczas gry w siatkówkę. Odkąd jestem w Harmonii, nigdy w tak sportowy sposób nie spędziliśmy warsztatów muzycznych.

/Agnieszka K./

II miejsce na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej CANTATE DEO w Rzeszowie

15.06.2014

     W dniach 13-15 czerwca 2014r. wzięliśmy udział w XVIII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej CANTATE DEO w Rzeszowie, na którym zdobyliśmy II miejsce (I miejsca nie przyznano). Otrzymaliśmy również puchar oraz nagrodę pieniężną w wysokości 625 zł ufundowaną przez Marszałka Województwa Podkarpackiego. Przesłuchania trwały 2 dni i miały miejsce w Kościele Farnym św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie. Kościół ten słynie z cudownej akustyki. Wystąpiliśmy jako przedostatni chór i wykonaliśmy 6 utworów. Były to: „Kto szuka Cię” Józefa Świdra, „Już się zmierzcha” Wacława z Szamotuł, „Czego chcesz od nas Panie” Romualda Twardowskiego, „Otcze nas” Piotra Czajkowskiego, „Sanctus” Riharda Dubry oraz „Alleluja” Gordona Younga.
     Spotkało nas jeszcze jedno szczególne wyróżnienie, zostaliśmy mianowicie poproszeni o wykonanie
2 utworów podczas Mszy Św., która sprawowana była w intencji chórów biorących udział w festiwalu, nasza dyrygentka dodatkowo zaśpiewała Psalmy przed Ewangelią. Po mszy koncelebrowanej pod przewodnictwem J.E. ks. Bpa Jana Wątroby ogłoszono wyniki, rozdano puchary, nagrody oraz dyplomy. Jury podkreśliło wysoki poziom artystyczny uczestników Festiwalu. Na zakończenie chóry zaśpiewały wspólnie „Gaude Mater Polonia”. Koncert finałowy odbył się w niedzielę o g. 17.30, niestety bez nas, gdyż my już byliśmy w drodze powrotnej do domu.
     Wyjazd do Rzeszowa był dla nas również okazją, aby poznać Rzeszów. Wielu z nas było tam po raz pierwszy, ale wszyscy jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego miasta, bardzo przyjaznego i zadbanego. Może wpływ na nasze odczucia miał fakt, iż przewodnik, który oprowadzał nas po mieście, był muzykiem. Poza zwiedzeniem Starego Miasta, najważniejszych zabytków i kościołów, mieliśmy możliwość uczestniczenia w pokazie Rzeszowskiej Fontanny Multimedialnej. Oglądaliśmy dwa pokazy: „Historia muzyki” oraz „Innowacyjny Rzeszów”. Następnego dnia zwiedziliśmy Przeworsk oraz zamek w Łańcucie, a po południu wracaliśmy do domu w bardzo dobrych nastrojach.

/Wiesława Socha, Agnieszka Przepióra/

Koncert z okazji 20-lecia pracy dyrygenckiej

11.05.2014

     Dnia 11 maja 2014 roku w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie odbył się uroczysty koncert Chóru „Harmonia”, którym uczczono 20-lecie pracy dyrygenckiej Pani Elżbiety Krusz, prowadzącej ten Zespół. Przejąwszy batutę po Mieczysławie Dzieńdzielu, w ciągu dwóch minionych dekad rozwinęła ona nowe formy pracy z Chórem. Systematycznie przekazuje Zespołowi szeroką wiedzę muzykologiczną, doskonali jego wokalistykę, wprowadza go w muzykę różnych epok i wdraża różne jej style.
     W uznaniu zasług dla kultury polskiej na drodze krzewienia i promowania ruchu śpiewaczego dokonano podczas koncertu uroczystego aktu dekoracji Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek posła na Sejm RP, Krzysztofa Gadowskiego. Odznakę tę otrzymali: Chór Mieszany „Harmonia” w Mikołowie, Prezes Chóru – Wiesława Socha oraz Dyrygent Chóru – Elżbieta Krusz.
     Program jubileuszowego koncertu był bardzo bogaty i urozmaicony, jak gdyby przekrojowo obrazował dorobek i charakter repertuaru, realizowanego przez Chór pod kierownictwem Pani Dyrygent. Jednym z głównych obszarów pracy Zespołu jest przygotowywanie wokalne utworów ze sfery muzyki kantatowo-oratoryjnej i ten właśnie rodzaj muzyki można było usłyszeć w początkowej części muzycznego spotkania.
     Występ Chóru zainicjowało bowiem odśpiewanie podniosłego Alleluja z Oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händla, którego wszyscy uczestnicy – zgodnie z tradycją – wysłuchali na stojąco. Następnie Chór z towarzyszeniem fortepianu zaprezentował jeszcze kilka innych fragmentów wielkich dzieł oratoryjnych. Były to: Chorał z Kantaty Nr 147 Johanna Sebastiana Bacha, Agnus Dei z Mszy Koronacyjnej C–dur Wolfganga Amadeusza Mozarta (w solowym wykonaniu Agnieszki Jadamus), Chór Nr 35 (Święty jest Pan Bóg) z Oratorium Eliasz Felixa Mendelssohna (w wykonaniu chóru oraz żeńskiego kwartetu – Agnieszki Jadamus, Małgorzaty Rupik, Danuty Świerkot i Magdaleny Grabowskiej) oraz Hymn Before Action z Mszy dla Pokoju Karla Jenkinsa.
     Inny dział repertuaru „Harmonii” to muzyka dawna. Tym razem Chór wykonał dwie pieśni świeckie z XVII wieku: Signore delle cime – Giuseppe de Marzi, a także Służyłem ja tobie.
     W kręgu zainteresowań Chóru pozostaje również muzyka Negro spirituals – pieśni tworzone przez niewolników murzyńskich w Ameryce, mające treść i charakter religijny. Ilustracją tego było wykonanie pieśni Soon Ah Will Be Done Williama L.Dawsona.
     Kolejną domenę chóralnej wokalistyki „Harmonii” stanowi muzyka cerkiewna, towarzysząca liturgii prawosławnej. Pieśni śpiewane są w języku starocerkiewno- -słowiańskim, wielogłosowo, bez udziału instrumentów muzycznych (a capella). Przykładem takiej prezentacji stało się odśpiewanie fragmentu Wielkiej Litanii z Liturgii Piotra Czajkowskiego.
     Chórowi „Harmonia” bliski też pozostaje muzyczny świat opery i operetki. W trakcie jubileuszowego koncertu wykonał on fragment czeskiej opery narodowej Sprzedana narzeczona Bedricha Smetany, a następnie pieśń Va, pensiero (Chór Niewolników) z opery Nabucco Giuseppe Verdiego.
     W ramach jego repertuaru pojawia się ponadto muzyka ludowa, co służy zachowaniu śląskiej tradycji kulturowej, tak bardzo osadzonej w pieśni. Stąd też uczestnicy koncertu mogli usłyszeć skoczną Wiązankę pieśni śląskich w aranżacji muzycznej Romualda Gizdonia.
     Działalność Chóru „Harmonia” ma nie tylko charakter stacjonarny. Zespół bowiem wyjeżdża również z koncertami do różnych miejscowości w kraju i za granicą, regularnie uczestniczy w warsztatach szkoleniowych oraz bierze udział w konkursach.
     Pierwszy wojaż zagraniczny z Panią Elżbietą Krusz chórzyści odbyli do Francji. Z przygotowanego wówczas repertuaru w języku francuskim wykonali podczas koncertu jubileuszowego pieśń Mon Coeur Se Recommande à Vous – Orlanda di Lasso.
     Przywołano też wspomnienia związane z konkursami – w Pradze, w Wejherowie oraz we włoskich Dolomitach. Pamiątką, przywiezioną z praskiego Konkursu Pieśni Adwentowych i Kolęd, stała się dla Chóru Siyahamba – pieśń/hymn z Afryki Południowej, śpiewana w języku Zulu, która w latach dziewięćdziesiątych XX stulecia zyskała popularność w kościołach Ameryki Północnej. Ten niezwykle dynamiczny utwór, o ciekawej, poruszającej melodyce, Chór wykonał z udziałem instrumentów perkusyjnych, na których zagrali dwaj chórzyści z basów – Henryk Kasperek i Henryk Wycisło.
     Nawiązując do Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni o tematyce morskiej, który odbył się w Wejherowie, w trakcie jubileuszowego koncertu zaprezentowano szantę pt. Hej, żeglarzu, żeglujże – w wykonaniu solowym Michała Bonczyka.
     Kolejny dział w repertuarze „Harmonii” stanowią przeboje. Mieliśmy więc okazję usłyszeć takie piosenki jak: Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał – z repertuaru zespołu „Skaldowie” oraz Wise men say – z repertuaru Elvisa Presleya.
     W wykonaniu Chóru nie zabrakło także radosnej pieśni Śpiew jest nam życiem, która stanowi główną dewizę zespołu chóralnego, podkreślającą, iż śpiewanie jest w życiu najważniejsze, płynie ze świata zbiorowej tożsamości, tkwi w nas i przez nas się przejawia.
     Działalność śpiewacza „Harmonii” obejmuje również muzykę filmową. Tym razem usłyszeliśmy fragmenty muzyki z takich dzieł filmowych, jak Król Lew, Zakonnica w przebraniu oraz Shrek. Sięgając do pierwszego z wymienionych filmów, Chór wykonał piosenkę In the jungle, the mighty jungle the lion sleeps tonight. W realizacji tej na uwagę zasługuje bardzo bogata i zróżnicowana aranżacja głosowa, oddająca atmosferę dżungli, w której żyją różne gatunki zwierząt.
     Nawiązując zaś do filmu Zakonnica w przebraniu, kilka chórzystek przebranych za siostry zakonne przedstawiło scenkę z tegoż filmu, po czym w wykonaniu Chóru pod batutą zakonnicy w przebraniu mogliśmy usłyszeć dwie znane z tych obrazów filmowych pieśni: Panie, pójdę za Tobą wszędzie, gdziekolwiek jesteś oraz Szczęśliwy dzień, w którym Pan obmył mnie z grzechu.
Następnie – nadal pod dyrekcją zakonnicy w przebraniu – Chór w hołdzie dla Pani Elżbiety Krusz oraz z podzięką za 20 lat Jej pracy dyrygenckiej zaśpiewał pieśń z filmu Shrek (według melodii Hallelujah z repertuaru Leonarda Cohena, lecz do słów autorstwa chórzystki Janiny Wieczorek). Była to dla Pani Dyrygent „Harmonii” miła niespodzianka. Serdecznie dziękując Zespołowi za tak oryginalny „prezent”, Pani Elżbieta podkreśliła, że Chór to dla Niej druga Rodzina, pełna ciepła, bliskości i wzajemnego zrozumienia.
     W dalszej części koncertu jubileuszowego wskazano także na jeszcze jedną z form możliwości realizacyjnych Chóru „Harmonia”, a mianowicie na jego udział w przedstawieniach plenerowych. Ostatnim, najbardziej okazałym tego rodzaju wystąpieniem było multimedialne widowisko pod nazwą Komnata Natchnień. Jego akcja rozgrywała się w Siewierzu, w mroku późnego wieczoru, w ruinach starego zamku i na ich tle. Na dwóch wielkich estradach przesuwały się zjawy, duchy zamkowe, białe i czarne damy, błędni rycerze, słychać było różne przerażające dźwięki związane z ich pojawianiem się, a także odgłosy przemarszu wojsk i walk na miecze. Rola Chóru wyrażała się w eksponowaniu odpowiednich do sytuacji efektów głosowych, takich jak na przykład jęki, wycie, trzaskanie, pohukiwanie, straszenie, skrzypienie starych zamkowych odrzwi, szczęk zbroi. Tę swoistą muzykę do przedstawienia (partyturę bez słów) napisał Stanisław Witta. Wszystkiemu zaś towarzyszyły efekty specjalne w konwencji światła i dźwięku.
     Finałową część koncertu, również prowadzoną przez zakonnicę w przebraniu, wypełniła kolejna piosenka-niespodzianka dla Pani Elżbiety Krusz według melodii Walentyna Twist z repertuaru zespołu „Filipinki” do słów autorstwa jednego z członków Chóru, Krzysztofa Gracy, nosząca tytuł Dla Eli. Chórzyści gromko i wesoło zaśpiewali dla swojej Pani Dyrygent „Nasza Ela, to fajno frela” – dziękując Jej otwartymi Sercami za 20-letnie, znakomite prowadzenie Zespołu i bycie z Nimi Wszystkimi na dobre i na złe.
     Całość jubileuszowego spotkania koncertowego zamykały liczne gratulacje, życzenia, wyrazy wdzięczności i sympatii, a także wiązanki kwiatów przekazywane na ręce Pani Elżbiety Krusz ze strony władz Miasta Mikołów oraz instytucji patronujących kulturze, przedstawicieli Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, jak również licznie zgromadzonej publiczności.
     Oprawę muzyczną koncertu – po mistrzowsku – zapewnił Romuald Gizdoń (fortepian), a poszczególne ścieżki wędrówek Chóru po różnych meandrach muzyki w sposób – jak zawsze ciekawy – odkrywała Maria Gasz.

* * *

     Swoistym wydarzeniem po 20 latach dyrygentury Pani Elżbiety Krusz stało się w trakcie koncertu wręczenie Jej przez chórzystów batuty – symbolu dyrygenckiego kunsztu i władzy nad Chórem.

A zatem – Ad Multos Annos – dla Szanownej Pani Dyrygent
oraz Chóru Mieszanego „Harmonia” w Mikołowie.

/Magdalena Kubista-Wróbel/

Koncert pieśni pasyjnych

13.04.2014

     W Niedzielę Palmową, dnia 13 kwietnia 2014 roku, Chór Mieszany „Harmonia” wystąpił w Bazylice
św. Wojciecha w Mikołowie z koncertem pieśni pasyjnych. Było to spotkanie niezwykłe. Całość prezentacji muzyczno-wokalnej, przeplatanej poezją, głównie autorstwa Ernesta Brylla, miała charakter głęboko refleksyjny. Wszyscy zebrani w świątyni słuchali koncertu w ciszy i skupieniu.
     Jego program obejmował pieśni i muzykę pasyjną znanych kompozytorów w szerokim przekroju czasowym – od XVI wieku po czasy współczesne, jak również kanony z Taizé. Na wstępie Chór odśpiewał pieśń Sanctus Dominus Deus – Rihardsa Dubry. Tło następnych wykonywanych utworów zarysowywane było poprzez poetyckie słowo wiążące. To sprawiło, iż koncert składał się jakby z kilku obrazów, tematycznie związanych z historią Męki Pańskiej.
     I tak pieśni w części pierwszej przypomniały obraz Ostatniej Wieczerzy. Były to: Czyż jest miłość większa niż ta – kanon z Taizé, Ave Verum – Wolfganga Amadeusza Mozarta, Witaj Pokarmie oraz Dzięki Ci, Panie, za Ciało Twe i Krew – Pawła Bębenka.
     Utwory wykonane w drugiej części koncertu wyraziście oddawały obraz Jezusa pogrążonego w żarliwej modlitwie na Górze Oliwnej, a ich głębia stwarzała nastrój modlitewnego czuwania wespół z Nim. Owe pieśni to: O Jezu mój, o Zbawco mój – Johannesa Brahmsa, Chorał 7 (Miłości cud) – Johanna Sebastiana Bacha, Zostań tu i ze mną się módl – kanon z Taizé, Śliczny Jezu, miły Panie – Henryka Mikołaja Góreckiego, W Krzyżu cierpienie – pieśń wielkopostna z XIX wieku ze słowami ks. Karola Antoniewicza SJ.
     Trzecia, najobszerniejsza część koncertu tworzyła obraz Drogi, jaka wiodła Chrystusa pod ciężarem Krzyża na Golgotę – trzy upadki pod Krzyżem, cierpienie Matki Najświętszej, pomoc Szymona Cyrenejczyka i Weroniki, współczucie płaczących niewiast. Wypełniły ją – na tle poezji – takie utwory jak: O, Głowo uwieńczona – Johanna Sebastiana Bacha, O Jezu, jakoś ciężko skatowany – pieśń z Kancjonału staniąteckiego z XVI wieku, Dusza moja pragnie Ciebie – kanon z Taizé, O Crux ave – Rihardsa Dubry, Stabat Mater – Zoltana Kodaly’ego, Lacrimosa – Wolfganga Amadeusza Mozarta, Crux fidelis – Mateusza Dębskiego, Crucifixus – Johanna Sebastiana Bacha, Dobranoc, Głowo święta Jezusa mojego.
     W części czwartej Chór zaprezentował dwie pieśni, przywołujące obraz Ukrzyżowania Jezusa. Zawarte w nich słowa nawiązywały do wołania Chrystusa konającego na drzewie Krzyża. Wokalne wykonanie pierwszej z nich: Eli… Eli… lama sabachtani – György Deak-Bardoša było szczególnie poruszające. Aranżacja głosowa oddawała bowiem chwile powolnego konania bardzo cierpiącego Boga-człowieka aż po wydanie ostatniego tchnienia. Druga pieśń natomiast: In manus tuus – to kanon z Taizé, również nawiązujący do końcowego momentu życia Jezusa.
     Na zakończenie odśpiewano Chorał z Oratorium Mesjasz – Georga Friedricha Händla oraz kanon z Taizé: Jesus, remember me – Jacques’a Berthiera.
     W takim kształcie koncert ten stanowił swoistą formę nabożeństwa pasyjnego, skupionego na rozważaniu Męki Pańskiej. Był głębokim przesłaniem, wkomponowującym się w liturgię Wielkiego Tygodnia.
     Chór „Harmonia” wystąpił pod dyrekcją Elżbiety Krusz, akompaniament muzyczny realizował Romuald Gizdoń, zaś wykonywane pieśni refleksyjną poezją pasyjną przetykała Maria Gasz.
     Pisząc te słowa, pragnę wyrazić odczucia uczestniczących w koncercie osób oraz własne: całość – pod względem muzycznym i wokalnym – wykonana została w sposób niezwykle ekspresyjny, głęboko wzruszający i na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

/Magdalena Kubista-Wróbel/

Koncert karnawałowy

22.02.2014

„Muzyka wyraża wszystko,
co nie może być wypowiedziane,
ale o czym nie można milczeć.”
(Victor Hugo)

     W sobotę 22 lutego br. Sala widowiskowa Domu Kultury wypełniona była po brzegi publicznością, która przybyła na Koncert Karnawałowy z muzyka filmową.
     HARMONIA wykonała ponad 20 utworów – przebojów muzyki polskiej i światowej. Solistami byli: Aleksandra Hanus, Małgorzata Rupik oraz Karol Bończyk. Chórowi towarzyszył zespół instrumentalny w składzie: Romuald Gizdoń – fortepian i aranżer większości utworów, Marian Borkowy – gitara, Andrzej Minkacz – gitara basowa, Adam Buczek – perkusja, Grzegorz Stec – obój i flet. Dyrygowała Elżbieta Krusz, która w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia pracy dyrygenckiej. Konferansjerem była Maria Gasz, która snując romantyczną opowieść o miłości, przeprowadziła słuchaczy przez kolejne utwory Koncertu. Wszystkie utwory przyjmowano gromkimi brawami. Na zakończenie – aplauz na stojąco! Sala domagała się bisów i wybrała do powtórnego wykonania czardasza „Juliszka z Budapesztu” Freda Raymonda, włączając się w jego wykonanie rytmicznymi oklaskami. Wspaniała publiczność nie opuszczała sali nawet wtedy, gdy Harmoniści schodzili ze sceny. Niektórzy widzowie uczestniczący po raz pierwszy w koncercie Chóru zapowiadali, że będą częściej w nich uczestniczyć.
     Podczas koncertu dokonano zbiórki pieniężnej na rzecz chorej Anitki Sikora, podopiecznej Fundacji „Iskierka” i mimo braku wcześniejszej informacji zebrano ponad 700 zł. Dziękujemy!

/Wiesława Socha – Prezes Chóru/

20 Rocznica śmierci Mieczysława Dzieńdziela

17.02.2014

„Przeszłość zachowana w pamięci
staje się częścią teraźniejszości.”
(Tadeusz Kotarbiński)

     17 lutego minęła 20 rocznica śmierci zasłużonego dyrygenta chórów śląskich śp. Mieczysława Dzieńdziela, który został pochowany na cmentarzu Parafii św. Wojciecha w Mikołowie. Z tej okazji Chór HARMONIA zorganizował uroczystą mszę św. w kościele oo.Salwatorianów p.w. NMP Matki Zbawiciela (kościele parafialnym śp. Dyrygenta).
     Oprócz HARMONII (pod dyr. Elżbiety Krusz) w uroczystości wzięły udział inne chóry, którymi Mistrz kierował: SŁOWICZEK z Kostuchny (dyr. Elżbieta Kudala), DZWON z Orzesza (dyr. Martyna Rim), CHOPIN z Bujakowa (dyr. Romuald Poloczek) oraz Zespół Regionalny MIKOŁOWIANKI (dyr. Andronika Krawiec). Zespoły przybyły ze swoimi sztandarami, aby podkreślić wagę uroczystości. Chóry śpiewały indywidualnie i wspólnie pod kierownictwem poszczególnych dyrygentów. W ten sposób mogliśmy godnie uczcić pamięć tego wspaniałego Dyrygenta i Człowieka. Oprócz chórzystów w tej uroczystej mszy wzięło udział bardzo wielu mieszkańców Mikołowa i okolic, którzy Go jeszcze pamiętają. Byli też tacy, którzy znają go ze słyszenia lub z mediów. Jego imię nosi jedna z ulic naszego miasta, a na Rynku znajduje się tablica pamiątkowa. Warto o nim pamiętać, bo był jednym z wielu działaczy kultury, którzy tak dużo znaczą dla Mikołowa.

/Wiesława Socha – Prezes Chóru/

Muzykalna wiosna

01.07.2013

     23 kwietnia w naszym mieście miało miejsce ważne wydarzenie jakim było odsłonięcie i poświęcenie pomnika św. Wojciecha – patrona naszego miasta. Najpierw uświetniliśmy naszym śpiewem sumę odpustową w bazylice św. Wojciecha, w której uczestniczył sam prymas Polski – abp. Józef Kowalczyk oraz metropolita katowicki – abp. Wiktor Skworc. Po uroczystej sumie wierni przeszli na mikołowski rynek, gdzie został odsłonięty pomnik św. Wojciecha autorstwa prof. Zygmunta Brachmańskiego. Podczas tej historycznej dla Mikołowa chwili, Harmonia odśpiewała „Gaude Mater”, a po poświęceniu rzeźby świętego oraz przemówieniach m.in. prymasa abp. Józefa Kowalczyka oraz burmistrza Mikołowa dra Marka Balcera – wykonała „Hymn do św. Wojciecha”.

     Okres wiosenny to dla Harmonii dwa koncerty wyjazdowe. 27 kwietnia koncertowaliśmy w Klimkovicach na zaproszenie zaprzyjaźnionego chóru zza południowej granicy. Po drodze na nasz koncert w Czechach zaśpiewaliśmy naszemu koledze chóralnemu Bartkowi i jego narzeczonej Joannie na mszy ślubnej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wyrach.
     Jarni czyli wiosenny koncert odbył się w malutkim kościółku św. Trójcy dla szacownej publiczności składającej się m.in. z przedstawicieli władz dwóch zaprzyjaźnionych miast – Mikołowa i Klimkovic.
W kościółku tym także mieściła się wystawa prac wykonanych przez artystów podczas pleneru w ramach „Impresji mikołowskich”. Śpiewacy z Klimkovic zaskoczyli nas bezbłędnie zaśpiewaną po polsku „Dzieweczką ze Śląska”. Kolejną miłą i zabawną niespodzianką dla widowni i naszego chóru był występ kilku czeskich chórzystek przebranych w przepiękne zabytkowe stroje z lat 20 ubiegłego wieku. Śpiewaczki-damy w lisach, koronkowych sukniach i z parasolkami śpiewając dwie czeskie wesołe piosenki z tamtych lat, przeniosły nas w klimat epoki międzywojnia. Na koniec połączone chóry wykonały utwór Smetany – Proč bychom se netěšili. Po oficjalnej części przenieśliśmy się na biesiadowanie przy wspólnych śpiewach – polsko-czeskich i nie tylko.

     Na ostatni weekend majowy zostaliśmy zaproszeni w głąb Moraw przez chór Cantus z Morkovic.
W pierwszy dzień wraz z morkowickim chórzystą – przewodnikiem zwiedzaliśmy zabytkowe, obchodzące swoje 750-lecie miasto Kroměřiž. Spacerowaliśmy po Ogrodzie Kwiatowym i Zamkowym niedaleko Zamku Arcybiskupiego, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Poznaliśmy historię rotundy z XVII wieku mieszczącą się w środku Ogrodu Kwiatowego i po raz kolejny zachwyciliśmy się ogrodami barokowymi, podziwiając je z kolumnady. Zwiedzanie nie mogło obejść się bez spaceru po zabytkowym rynku miasta. Po przyjeździe do Morkovic zwiedziliśmy jeszcze muzeum koszykarstwa (popularny rodzaj rzemiosła w tym regionie) oraz kościół pw. św. Jana Chrzciciela.
     Część oficjalna czyli występ obu chórów miał miejsce w Domu Kultury Sokolovna Morkovice. Ten koncert był koncertem jublieuszowym naszego gospodarza – chóru Cantus, który świętował swoje
45-lecie istnienia. Po występie Harmonii zaprezentował się również Cantus ze swoimi byłymi śpiewakami, którzy licznie przybyli świętować rocznicę chóru. Na koniec wspólnie zaprezentowaliśmy „We are the champions” zespołu Queen. Po wieczornym koncertowaniu przyszedł czas na wspólną zabawę przy „lżejszej muzyce” i swojskich czeskich winach oraz akompaniamencie naszego nieocenionego Romualda Gizdonia, który potrafi zachwycić swoją grą podczas koncertów, ale i także dać popis podczas imprez integracyjnych.
     Następnego dnia rano śpiewaliśmy podczas mszy świętej w kościele pw. św. Maurycego w Kroměřižu. Mieliśmy okazję usłyszeć anielskie głosy tamtejszej scholi. Po południu natomiast wraz z chórem Cantus, z sakralnym i świeckim repertuarem, wystąpiliśmy w przepięknej Sali Sejmowej Zamku Arcybiskupiego
z okazji Słowiańskich Dni Kultury. Nasi czescy przyjaciele ugościli nas jak zawsze wspaniale, za co bardzo im dziękujemy! Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni weekendowym koncertowaniem, wróciliśmy późno w nocy do Polski.

     Koniec sezonu artystycznego to udział Harmonii w VIII Pielgrzymce Chórów i Orkiestr Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach do Matki Bożej Bujakowskiej. W tę upalną niedzielę 16 czerwca z licznie przybyłymi śpiewakami i muzykami, wzięliśmy udział w mszy polowej sprawowanej przez ks. prof. Antoniego Reginka i proboszcza parafii ks. Jerzego Walisko. Później, po krótkim poczęstunku obiadowo-podwieczorkowym, miał miejsce koncert plenerowy. Mimo gorąca i oślepiającego nas na scenie słońca zaśpiewaliśmy kilka utworów maryjnych, kończąc nową w naszym repertuarze, XV-wieczną pieśnią „Zdrowaś Królewno Wyborna”.

/Agnieszka K./

HARMONIA wśród wrocławskich „Krasnali”

06 – 07.04.2013

     Celem kwietniowej eskapady mikołowskiego Chóru Mieszanego „Harmonia” do Wrocławia przede wszystkim było uczestnictwo w III Wrocławskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „VRATISLAVIA SACRA 2013”. 6 kwietnia, po przybyciu do tego miasta, chórzyści spędzili kilka stresujących chwil w kościele p.w. NMP Królowej Pokoju, a to dlatego, że stanęliśmy do przesłuchań konkursowych. Choć w kościele było bardzo, bardzo zimno emocje rozgrzewały. Podczas konkursu ”Harmonia” zaprezentowała utwory: „Już się zmierzcha” Wacława z Szamotuł, „Bohorodice, Djevo” Siergieja Rachmaninowa, „Sanctus – Benedictus” Richarda Dubry oraz „Alleluja” Gordona Younga.
     Po chwilach napięcia chórzyści chwil wolnych nie marnowali i zwiedzając miasto, szukali śladów dawnych dziejów miasta i nieco współcześniejszych wrocławskich Krasnali. W zwiedzaniu Wrocławia wspierały nas wrocławskie Krasnale i przewodnik Piotr Krasznicki, który opowiedział historię „osiedlenia się” tych sympatycznych istot w grodzie nad Odrą: ponoć stale przebywa w mieście 250 osobników malutkiego wzrostu. Zdarzają się jednak uprowadzenia tych przesympatycznych maluchów (czyt. kradzieże) ale i samowolne ukrywanie się krasnali przed mieszkańcami „Wrocka” i turystami. My, podczas wędrówki, spotkaliśmy ich 10. Pozostałe pochowały się lub były na urlopie. Doniesiono też, że jeden z nich zaproponował włączenie do repertuaru „Harmonii” piosenki „My jesteśmy krasnoludki…”
     Zwiedzanie zaczęliśmy od wrocławskiego rynku i zapoznania się z historią gotyckiego ratusza. Następnie przeszliśmy do kościoła św. Elżbiety, w którym spontanicznie chór zaśpiewał konkursowe „Sanctus – Benedictus”. Kolejnym etapem na drodze naszego zwiedzania było muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego i znajdująca się w nim barokowa Aula Leopoldina, nazwana tak ku czci Leopolda I Habsburga, fundatora uniwersytetu, bogato zdobiona freskami oraz posągami synów Leopolda a także alegorycznymi wyobrażeniami Roztropności, Zapobiegliwości, Głupoty i Zwady. Jak przystało na najbardziej reprezentacyjne miejsce sławnej Alma Mater Vratislaviensis, odśpiewaliśmy tu „Gaude Mater”. Z auli udaliśmy się na ostatnie piętro głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, aby stamtąd podziwiać piękną panoramę stolicy Dolnego Śląska. W trakcie wędrówki śladami wrocławskich krasnali i pamiątek przeszłości, obejrzeliśmy imponujący gotycki kościół św. Macieja (z XIII/XIV w.) należący niegdyś do zespołu klasztornego Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą – zakonu dzisiaj istniejącego już tylko w czeskiej Pradze. Co ciekawe, jest to jedyny chrześcijański zakon męski założony przez kobietę! Spacerując bulwarem Piotra Włostowica dotarliśmy na Ostrów Tumski. Gotycka archikatedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim jest celem samym w sobie dla odwiedzających Wrocław. A po drodze ciekawostka: już chyba ostatnie w Polsce – może i w Europie – gazowe latarnie uliczne do dziś zapalane przez latarnika. Niektórzy z nas w drugim dniu pobytu obejrzeli Panoramę Racławicką – która do dziś zachwyca… Usłyszeliśmy też historię o najmniejszym „mauzoleum”, w którym znajduje się najprawdopodobniej skradziony z grobowca w Rudkach koło Lwowa przez wielbiciela i znawcę twórczości Aleksandra hr. Fredry, palec komediopisarza.
     Po wspanialej integracyjnej nocy w hostelu „Chopper” o oryginalnym wystroju (który zachwycił nie tylko naszych chórzystów – motocyklistów), następnego dnia śpiewaliśmy podczas Mszy św. w kościele św. Maurycego i zaprezentowaliśmy wiernym kilka pieśni sakralnych z naszego repertuaru.
Po południu, ciekawi efektów naszego konkursowego koncertowania, udaliśmy się na ogłoszenie wyników Festiwalu. Niestety, mimo ogromnego zaangażowania ”Harmonii” w harmonijne śpiewanie i nawiązania przyjaznych relacji z wrocławskimi „Krasnalami”, nie uzyskaliśmy miejsca na podium. Zresztą… nie zmieścilibyśmy się!
     Konkurs – jego wysoki poziom artystyczny – jak i zwiedzanie Wrocławia długo pozostaną w naszej pamięci, a wesolutkie krasnoludki spotkane podczas wędrówki po „Wrocku” będą wywoływały uśmiech na naszych twarzach.

/Ola & Wojtek/

I tak minął pierwszy kwartał…

04.04.2013

     Rok 2013 – 105-ty rok działalności chóru rozpoczęliśmy tradycyjnie – mszą św. 6 stycznia.
Po niej – również tradycyjnie – odbyło się w salce prób spotkanie kolędowe. Tym razem z odwiedzinami duszpasterskimi przyszedł osobiście ks. Proboszcz – Kustosz Mikołowskiej Bazyliki w asyście ministrantów. Mieli okazję zobaczyć, że do kolęd można tańczyć:).
     Kolędowanie kontynuowaliśmy podczas koncertów kolęd w Bazylice św. Wojciecha w Mikołowie
(21 stycznia), w kościele św. Anny w Świerklanach (2 lutego) – z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego w składzie: Justyna Krusz, Ewa Krusz, Łukasz Krusz, Romuald Gizdoń oraz podczas Mikołowskich Spotkań Kolędowych w MDK w Mikołowie (28 stycznia).
     Zabawa karnawałowa Harmonii odbyła się 26 stycznia w MDK. Humory dopisywały, zespół grał tak,
że nie sposób było siedzieć, a mini-koncert chóru dla uczestników zabawy również się odbył, zgodnie
z tradycją. Czytelnikowi może się w tym miejscu nasunąć refleksja, że pisząca ma problem
z nadużywaniem słów: „tradycja” , „tradycyjnie”, „tradycyjny”, ale jeżeli ma się prawie 105 lat, to ma się również tradycje:).
     „Harmonia” potrafi się razem bawić, ale też i w smutku jesteśmy razem – 29 stycznia pożegnaliśmy naszą wieloletnią chórzystkę – śp. Teresę Bieg. Z całego serca i od serca wyprawiliśmy Ją śpiewem na drogę do wieczności.
     Po krótkim karnawale nadszedł czas na pieśni postne i pasyjne. Wykonaliśmy trzy koncerty z muzyką na czas Wielkiego Postu: 10 marca w Kościele św. Jana w Mikołowie, 17 marca – w Kościele
MB Częstochowskiej w Podlesiu, a 28 marca – w Wielki Czwartek – w Kościele MB Wspomożenia Wiernych w Zarzeczu.
     Czas płynie szybko, ani się nie spostrzegliśmy, kiedy minęła śnieżna:) Wielkanoc. Przed nami dwudniowy wyjazd do Wrocławia na festiwal Vratislawia Sacra, a po nim już czas na ćwiczenie miłych, lekkich i przyjemnych (mam nadzieję) utworów na zbliżający się koncert u naszych przyjaciół
w Klimkovicach.

/Gocha/

2009 – 2010

2011 – 2012

2013 – 2016

2017 – 2022