Z życia chóru

2009 – 2010

2011 – 2012

2013 – 2016

2017 – 2022

Podsumowanie działalności chóru w roku 2022

01.12.2022

Rok 2022 rozpoczęliśmy bardzo aktywnie. Już 6 stycznia, w Bazylice św. Wojciecha w Mikołowie, rozpoczęliśmy 114 rok działalności chóru Harmonia. Tradycyjnie śpiewaliśmy pieśni w trakcie mszy świętej.

3 kolejne niedziele stycznia to koncerty:

6.01 – w Bazylice św. Wojciecha w Mikołowie koncert kolęd.

23.01 – w kościele św. Antoniego w Mikołowie-Recie z chórami powiatu mikołowskiego uczestniczyliśmy w Mikołowskich Spotkaniach Kolędowych. Każdy chór zaprezentował krótki repertuar kolędowy.

30.01 – w Orzeszu-Zawiści, również w kościele, wykonaliśmy koncert kolęd, zachwycając się szczególną akustyką tego miejsca.

Luty to intensywne przygotowania m.in. pieśni ukraińskich, aby 4.03 na rynku w Mikołowie, wziąć udział w koncercie Solidarni z Ukrainą. Wzruszeniom nie było końca.

W międzyczasie, przygotowując się do wymienionych koncertów, ćwiczyliśmy bardzo trudny utwór Requiem d-moll op.48 Gabriela Faure. To dzieło mieliśmy wykonywać dwa lata wcześniej na MIKOŁOWSKICH DNIACH MUZYKI, niestety pandemia pokrzyżowała ambitne plany chóru. Mogliśmy teraz powrócić do tego wspaniałego przedsięwzięcia dzięki determinacji naszej Pani dyrygent Elżbiecie Krusz i dzięki wzmocnieniu składu chóru o nowych członków, z czego bardzo cieszyliśmy się wszyscy. Nowi członkowie śpiewają z nami do dzisiaj.

Nadszedł oczekiwany dzień 13.05.2022. W kościele św. Antoniego w Mikołowie-Recie, wykonaliśmy przepiękny koncert oratoryjny w ramach XXX MIKOŁOWSKICH DNI MUZYKI.

Towarzyszyła nam orkiestra SEMPRE CON PASSIONE oraz wybitni soliści: mikołowianka sopran – Magdalena Czarnecka i baryton – Michał Goławski.

Koncert był zachwycający, a wykonana na zakończenie spotkania z publicznością pieśń „Modlitwa o pokój”, dedykowana ofiarom pandemii i wojny na Ukrainie, wzruszyła do łez wszystkich obecnych.

Jeszcze w maju rozpoczęliśmy próby pieśni sakralnych oraz powtarzaliśmy repertuar rozrywkowy. Ten przydał się szczególnie na tradycyjnym zakończeniu sezonu chóru Harmonia 29.06 na Ynzli, z ogniskiem, dobrym jedzeniem i rozegranym meczem siatkówki, przerwanym niestety zbliżającą się burzą. Śpiewaliśmy długo, tak trudno było rozstać się na 1,5 miesiąca.

Po wakacjach, od połowy sierpnia wznowiliśmy próby i już 23.10 wykonaliśmy koncert sakralny w Mikołowie w kościele Ewangelicko-Augsburskim, gdzie jesteśmy zawsze ciepło przyjmowani przez proboszcza i niezawodną publiczność.

11 listopada w Święto Odzyskania Niepodległości uczestniczyliśmy w bardzo podniosłej uroczystości. Najpierw śpiewaliśmy pieśni sakralne w czasie mszy św. w intencji Ojczyzny, w Bazylice św. Wojciecha. Po mszy zgromadzili się wszyscy na placu kościelnym, obecne były władze Mikołowa, proboszcz parafii św. Wojciecha wraz z wikarymi, służbą liturgiczną, poczty sztandarowe, harcerze, liczni wierni i mieszkańcy Mikołowa. Odsłonięto uroczyście tablicę Bohaterów Niepodległości, a nasz chór odśpiewał Hymn Państwowy i Rotę.

19-20 listopada nasz chór wyjechał do Wisły-Malinki, do Domu Wypoczynkowego „Kłos” ale nie na wypoczynek tylko intensywne warsztaty muzyczne, gdzie z podziałem na głosy i wspólnie, przez dwa dni wytrwale ćwiczyliśmy. Pani dyrygent i instruktorzy śpiewu, a były nimi nasze wspaniałe koleżanki z chóru, z sopranów i altów, wprowadzały nas w nowy repertuar kolędowy. W kolędach portugalskiej i francuskiej łamaliśmy języki na zawiłościach tekstu. Na szczęście mamy poliglotki w chórze, które podawały nam prawidłowy wydźwięk słów. Wieczór sobotni upłynął dodatkowo w atmosferze radości, integracji a przede wszystkim rozbrzmiewał śpiewem. Był okazją do powtórzenia i przypomnienia bogatego repertuaru Harmonii. Tzw. wisienką na torcie był cudowny, refleksyjny koncert zespołu DRUGIE PIĘTRO. Była to duża niespodzianka dla nas – okazało się, że nowi członkowie chóru, którzy zasilili nasze głosy w 2022 roku, maja swój zespół, piszą teksty, muzykę i pięknie to wykonują. Wieczór był bardzo udany, a ośrodek „Kłos” długo rozbrzmiewał śpiewem… tak trudno było rozstać się na nocny odpoczynek.

Kolejne dni listopada i grudnia upływają nam na intensywnym szlifowaniu repertuaru kolędowego.

My już wszystkich zapraszamy na nasze koncerty w Nowym Roku 2023. Pierwszy koncert będzie 7 stycznia 2023 roku w kościele w Katowicach-Zarzeczu.

Śledźcie nasze wydarzenia i zaproszenia na stronie internetowej chóru i na facebooku. Do zobaczenia i usłyszenia.

Misia LH-B

Zakończenie sezonu artystycznego 2020/2021 i pracowita jesień

30.12.2021

      Rok 2021, ze względu na pandemię nie obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych, a próby chóru były częściowo zawieszone, jednak Harmonii udało się, choć nieraz w zmniejszonym składzie, wystąpić kilkakrotnie w Mikołowie i okolicach.

      Jak co roku, 6 stycznia, Harmonia uświetniła mszę w bazylice św. Wojciecha w Mikołowie, inaugurując 113 rok działalności chóru. Mieliśmy jedyną okazję w 2021 roku zaśpiewać kilka kolęd publicznie.

      W marcu również w bazylice św. Wojciecha mieliśmy koncert pieśni pasyjnych tzw. muzyczne czuwanie przed Wielkim Tygodniem.

      W czerwcu zaprosiliśmy naszych słuchaczy na koncert rozrywkowy do Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie, na którym wykonaliśmy utwory muzyki rozrywkowej polskiej i zagranicznej. Przy akompaniamencie Romka Gizdonia zabrzmiały Sound of Silence, Can You Feel, Halleluja, Spotkanie nocą, Takie ładne oczy, Dopóki jesteś i wiele innych. Opiewały one miłość, cierpienie, szczęście, pasję nadzieję oraz tęsknotę.

      Po zakończonym sezonie artystycznym chórzyści mogli spotkać się większą grupą na terenie ośrodka Ynzla w Łaziskach Średnich, gdzie nie tylko mieli okazję pośpiewać na świeżym powietrzu, ale również spędzić czas na sportowo, grając w siatkówkę.

      We wrześniu w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Katowicach-Podlesiu grupa chórzystów zaśpiewała na uroczystości zaślubin. Na początku mszy niestandardowo wykonaliśmy utwór Stand By Me. Oprócz części stałych Missy simplex R. Dubry, zabrzmiała m.in. „Misja” Ennio Morricone z towarzyszeniem skrzypiec.

      Na początku września chórzyści mieli okazję wyjechać na obóz kondycyjny do Domu Wypoczynkowego „Kłos” w Wiśle-Nowej Osadzie. Po intensywnych sobotnich ćwiczeniach, harmoniści „powtarzali” aż do północy cały repertuar przy ognisku.

      We wrześniu w Mikołowie miało miejsce pierwszy raz wydarzenie kulturalne w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Mikołowie (edycja przebiegała pod hasłem „Smaki Europy”). Oprócz wyjątkowych pokazów kulinarnych zespoły mikołowskie w tym „Harmonia” zaprezentowały po kilka utworów muzyki rozrywkowej. W repertuarze mieliśmy muzykę popularną, filmową i operową, aż w ośmiu językach.

      21 listopada w mikołowskiej bazylice odbyła się msza, a następnie koncert z okazji 101 rocznicy ufundowania sztandaru chóru, który powtórzyliśmy tydzień później w kościele św. Anny w Katowicach-Janowie. Przy akompaniamencie Romka Gizdonia wykonaliśmy m.in. nowo poznane utwory G.A. Pertiego, H.J. Botora, kilka utworów muzyki dawnej, „Otcze Nasz” z Liturgii Czajkowskiego oraz cztery różne wersje Alleluja – Bacha, Händla, Younga oraz Feibla.

/A.K./

Nowy sezon artystyczny 2020/2021

01.10.2020

Szanowni Państwo!

     Witamy wszystkich naszych sympatyków po dłuższej przerwie. Po dłuższej niż zwykle przerwie, wreszcie powróciliśmy do prób, które jak zwykle odbywają się w naszej siedzibie przy ulicy Krakowskiej 30 (wejście od strony boiska) w poniedziałki i środy od godz. 18.00 do 20.00. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby lubiące muzykę, a szczególnie śpiew i chcące miło spędzić czas. Owocem naszych prób są koncerty, ale spotykamy się również z innych okazji. Każdego roku organizujemy 2-dniowe warsztaty muzyczne, wyjeżdżamy na różne festiwale, również zagraniczne, występujemy nie tylko w Mikołowie, ale również w innych miejscowościach. Plany na przyszłość mamy bogate.

     A skoro o planach mowa, to zapraszamy 21 listopada na g. 17.00 do kościoła św. Antoniego z Padwy w Mikołowie-Recie na mszę św. z okazji 100-lecia ufundowania naszego sztandaru. Przypomnijmy, że jest on jednym z najstarszych na Śląsku historycznych sztandarów chóru, jedynym, który do chwili obecnej jest prezentowany z okazji różnych uroczystości. Historia tego sztandaru jest bardzo ciekawa, mogą Państwo znaleźć informacje o nim na naszej stronie internetowej w zakładce „Historia chóru”.

     W naszych najbliższych planach jest również występ na Rynku w Mikołowie z okazji Dnia św. Marcina oraz warsztaty muzyczne w Wiśle. Sytuacja związana z pandemią COVID-19 jest bardzo zmienna, prosimy więc o śledzenie naszej strony internetowej i facebook’a, gdzie umieszczać będziemy informacje o wydarzeniach i koncertach. Zapraszamy!

/A.P./

HARMONIA na festiwalu w Llorett de Mar

09 – 16.09.2019

     Kiedy rok temu, Misia i Olek, członkowie naszego chóru, powiedzieli nam o festiwalu chóralnym ,,CANCO MEDITERRANIA”, który odbywa się w Hiszpanii i zaczęli nas zachęcać do wyjazdu, bardzo się zainteresowaliśmy tym projektem, ale tak do końca, to chyba nie wierzyliśmy, że to się uda zorganizować. Co prawda byliśmy już wiele razy za granicą na występach, ale to jednak miał być wyjazd dłuższy i na drugi koniec Europy. W podjęciu decyzji o wyjeździe pomógł nam też nasz ubiegłoroczny wyjazd do Anglii, też samolotem i też daleko. Tak więc zdecydowaliśmy się, a pomysłodawcy zaczęli działać. Najpierw zgłoszenie udziału, szukanie sponsorów, załatwianie wszystkich formalności dotyczących zakwaterowania. Jednak kiedy kupiliśmy bilety na samolot, czego podjął się nasz kolega Krzysiek, wiedzieliśmy, że lecimy.

     Kilka słów o festiwalu. Była to już IX edycja Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnego ,,Canco Mediterrania”. W konkursie bierze udział wiele chórów z całego świata, a odbywa się on w jednym z najbardziej turystycznych regionów Hiszpanii – na Costa Brava, a dokładniej w LLoret de Mar i w Barcelonie. Jest to konkurs przeznaczony dla chórów amatorskich, które mogą zaprezentować się w różnych grupach wiekowych i kategoriach muzycznych. Podczas festiwalu chóry uczestniczą także w koncertach chóralnych w Katedrze w Barcelonie oraz w innych miejscach. Jury jest w pełni profesjonalne, zasiadają w nim profesorowie Akademii Muzycznych.

     HARMONIA wystąpiła w następujących kategoriach: grupa wiekowa – chór dorosły, kategoria muzyczna – muzyka pop oraz muzyka katalońska. Jako chór dorosły w obu kategoriach: muzyka pop i muzyka katalońska otrzymaliśmy srebrny dyplom!!! Jest to duży sukces. Śpiewaliśmy po katalońsku, w języku bardzo mało znanym, a więc najpierw musieliśmy sami dowiedzieć się jak wymawia się słowa, co nie zawsze było takie oczywiste. Mamy teraz w naszym repertuarze nawet utwory katalońskie. W kategorii muzyka pop wykonaliśmy trzy utwory z akompaniamentem naszego niezawodnego Romka Gizdonia. Było nam bardzo miło, gdy widzieliśmy reakcję publiczności. Wszyscy z uśmiechem na twarzy.

     Dodatkowym przeżyciem muzycznym był koncert w katedrze w Barcelonie. Wystąpiły wtedy cztery chóry z Polski, w tym nasz. Oczywiście tutaj repertuar był całkowicie inny, tym razem zaprezentowaliśmy muzyką sakralną. A skoro wszyscy byliśmy z Polski, na koniec zaśpiewaliśmy razem „Gaude Mater Polonia”. Koncert w tak wyjątkowym i pięknym miejscu przyniósł nam niesamowite wrażenia. Chyba każdy będzie długo go pamiętał. W ramach próby przed koncertem, daliśmy krótki koncert przed katedrą. Oczywiście zebrała się duża grupa turystów, każdy z aparatem w ręku, więc może teraz nas pokazują znajomym w Chinach, USA lub w innym dalekim kraju.

     Odbył się jeszcze jeden koncert, tym razem w samym LLoret de Mar, gdzie byliśmy zakwaterowani. Był to koncert plenerowy, przy główniej plaży. I znowu inne przeżycie – śpiewanie przy szumie fal i dla innej publiczności.

     I jeszcze kilka słów o okolicy. Mieszkaliśmy w hotelu w miejscowości Lloret de Mar. Jest to miasto znane chyba wszystkim osobom, które odwiedzają wybrzeże Costa Brava. Samo miasteczko nie jest może zbyt urokliwe, natomiast są piękne plaże oraz wspaniałe ścieżki spacerowe prowadzone wśród skał wzdłuż wybrzeża morskiego. Jest dworzec autobusowy, którym możemy dostać się m.in. do Girony i Barcelony. My stolicę Katalonii zwiedzaliśmy z polską przewodniczką, Panią Anią, która opowiadała nie tylko o zabytkach, ale również o życiu w Hiszpanii, jako że mieszka tam już od wielu lat. Z Lloret de Mar można również popłynąć statkiem, np. do Tossy de Mar, wrócić również statkiem, autobusem lub piechotą. Część z nas pojechała na wycieczkę do Monserrat, gdzie znajduje się znane opactwo benedyktyńskie. W Lloret można zwiedzać przepięknie położone ogrody św.Klotyldy, a także ogród kaktusów. Chętnie korzystaliśmy z tych wielu możliwości spędzania wolnego czasu.

     Na koniec należy wspomnieć o osobie, która organizuje festiwal, jest to Pan Jaromir. Jest on Polakiem, który mieszka w Lloret. Jest osobą wyjątkowo sympatyczną, życzliwą i pomocną. Fakt, iż jest Polakiem jest dużym plusem ze względu na język.

     Gorąco zachęcamy inne chóry do wzięcia udziału w tym festiwalu. Gdyby potrzebne były informacje, to możemy służyć pomocą. A my już myślimy o kolejnym festiwalu…

/A.P./

Zakończenie sezonu 2018/2019

26.06.2019

     I znowu dobiegł końca kolejny rok naszej działalności. Zakończyliśmy go w ostatnią środę czerwca. Od kilku lat spotykamy się pod koniec czerwca na ośrodku Ynzla w Łaziskach Średnich, gdzie zazwyczaj pieczemy kiełbaski na ognisku. Zazwyczaj, ponieważ w tym roku upalna pogoda zniechęciła nas do ogniska, ale oczywiście zorganizowaliśmy inny poczęstunek. Trzeba przyznać, że Panie pieką wspaniałe ciasta… Oczywiście spotykamy się tam po to, żeby pośpiewać, przy okazji również porozmawiać i zagrać mecz siatkówki plażowej. W tym roku, jak zwykle wygrała drużyna Pani Dyrygent!

     Czeka nas teraz przerwa wakacyjna, ale z małym przerywnikiem. 3 sierpnia śpiewamy na ślubie w kościele św. Anny w Katowicach – Nikiszowcu (m.in. utwory będące chorałem gregoriańskim), na specjalne zamówienie Pana Młodego:). Potem znowu krótka przerwa i rozpoczynamy próby w drugiej połowie sierpnia. Mamy sporo pracy, ponieważ nowy sezon zaczynamy od mocnego uderzenia. We wrześniu wyjeżdżamy na festiwal chóralny do Hiszpanii. Będziemy brać udział w międzynarodowym konkursie, mamy też zaplanowany koncert w katedrze w Barcelonie. Brzmi to bardzo imponująco.

     Ale póki co, wakacje. Przy okazji dziękujemy naszym sympatykom, wszystkim, którzy przychodzą nas posłuchać i zapraszamy na kolejne koncerty.

/A.P./

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Chóru HARMONIA

13.03.2019

     W dniu 13 marca br. odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze naszego Chóru. Jak zwykle nasze obrady, którym przewodniczył Przemek Przepióra, rozpoczęliśmy odśpiewaniem pieśni „Śpiew jest nam życiem”. W pierwszej części zebrania zostały wręczone legitymacje nowym członkom Chóru, przedstawione zostały sprawozdania Prezesa Zarządu Chóru, Dyrygenta, Skarbnika, Gospodarza oraz Bibliotekarza. Odbyła się dyskusja nad tymi sprawozdaniami, po której członkowie Chóru udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi. Prezes Henryk Wycisło poinformował, że nie będzie już kandydować na stanowisko Prezesa. Wszyscy chórzyści podziękowali mu za pracę na rzecz Chóru.

     Głównym punktem był wybór nowego Prezesa Zarządu Chóru oraz członków Zarządu. Nowym Prezes Chóru została wieloletnia Wiceprezes Chóru – Jolanta Kasperek. W skład zarządu weszli również (w kolejności alfabetycznej): Aleksandra Hanus, Henryk Kasperek, Agnieszka Kazienko, Justyna Masłowska, Eugeniusz Pinocy, Małgorzata Rupik, Wojciech Szczok oraz Mariola Wszeborowska. Rozdział funkcji w Zarządzie odbędzie się na pierwszym posiedzeniu Zarządu.

     Dokonaliśmy również wyboru nowej komisji rewizyjnej. W jej skład weszły następujące Panie: Danuta Zwonik, Anna Oleś oraz Małgorzata Świerczyńska.

     Życzymy nowemu Zarządowi wytrwałości i zapału w działaniu. Wierzymy, że Chór nasz będzie dalej się rozwijał i doskonalił.

/A.P./

Zakończenie sezonu 2017/2018 – Przybędza

08.07.2018

     8 lipca w niedzielę zakończyliśmy sezon 2017/2018. Jak co roku spotykamy się na początku wakacji, aby zakończyć kolejny rok muzykowania. Tym razem spotkaliśmy się w późniejszym terminie niż zwykle, ale to ze względu na nasz wyjazd do Anglii. Dzięki naszej chóralnej koleżance Beacie, mile spędziliśmy czas w Przybędzy w Beskidach. Wspaniała pogoda, dobre towarzystwo, smaczne jedzenie, no i czego chcieć więcej.
     Teraz zaczynamy wakacje, niezbyt długie, ponieważ 5 sierpnia będziemy śpiewać w Bazylice św. Wojciecha w Mikołowie.
     Przy okazji chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, które przychodzą na nasze koncerty. Zapraszamy na następny sezon i zachęcamy do dołączenia do nas.

/A.P./

Wyjazd Chóru HARMONIA do Anglii

28.06. – 01.07.2018

     W dniach 28.06 – 1.07 chór Harmonia przebywał w Wielkiej Brytanii na zaproszenie chóru South Bucks Choral Society. Przypomnijmy, że chór ten był naszym gościem 2 lata temu. Wtedy to zwiedzaliśmy najbliższą okolicę oraz wystąpiliśmy na wspólnym koncercie. Po powrocie do Anglii, chór postanowił, że zaprosi nas do siebie, abyśmy znowu mogli razem zaśpiewać. I udało się. Spędziliśmy wspaniałe cztery dni w Anglii. Zostaliśmy wspaniale ugoszczeni przez angielskich chórzystów, którzy przyjęli nas w swoich domach, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć jak się mieszka w Anglii. Mieliśmy również możliwość zwiedzenia zamku w Windsorze z polską przewodniczką, byliśmy w Londynie, zobaczyliśmy urocze miasteczko Amersham, w którym kręcono film „Cztery wesela i pogrzeb”.
     Oczywiście zwiedzanie nie było głównym celem naszego wyjazdu. W sobotę wieczorem, w St James Church w miejscowości Gerrards Cross odbył się uroczysty koncert galowy, w którym oprócz naszego chóru i chóru South Bucks Choral Society wystąpili soliści z Royal Academy of Music z Londynu. Było to dla nas wielkie wyróżnienie. My wykonaliśmy niektóre utwory a cappella, a niektóre z akompaniamentem Tadeusza Wity. Jednakże chyba najbardziej wzruszającym momentem było wspólne wykonanie IV części „Deutsche Requiem” Brahmsa, „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Haendla oraz „Laudate Dominum” Mozarta. Połączonymi chórami dyrygowała Elżbieta Krusz, a na organach akompaniował nam Iain Ledingham, jeden z najlepszych organistów w Wielkiej Brytanii oraz wykładowca wspomnianej uczelni muzycznej, będący równocześnie dyrygentem chóru angielskiego. Śpiewanie w tak dużym chórze daje niesamowitą radość każdemu, kto lubi muzykę. Dochód z koncertu przeznaczony był na stypendia dla studentów Royal Academy of Music.
     Śpiewanie towarzyszyło nam nie tylko w trakcie koncertu. Wspólny lunch w dniu wyjazdu również zakończył się muzyką. Anglicy przygotowali dla nas teksty popularnych utworów angielskich, więc oprócz śpiewania mogliśmy również sprawdzić nasze umiejętności językowe. Zresztą cały wyjazd był również dla nas praktycznym ćwiczeniem języka angielskiego.
     Po tej podróży można z całą pewnością stwierdzić, że muzyka łączy ludzi, jest uniwersalna i ponadczasowa. Stwierdzamy również, że ci, którzy sądzą, że w Anglii jest zawsze deszczowo, pochmurno i chłodno, są w wielkim błędzie. Przez cały nasz pobyt była wspaniała pogoda, świeciło słońce i było bardzo ciepło.
     Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś spotkać z chórem South Bucks Choral Society. Niektórzy chórzyści po swojej pierwszej wizycie w Mikołowie, wrócili do Polski na dalsze zwiedzanie, a inni planują to zrobić w przyszłości.

/A.P./

Koncert Jubileuszowy na Akademii Muzycznej

08.06.2018

     W piątek 8 czerwca br. miał miejsce drugi koncert jubileuszowy naszego chóru. Koncert odbył się w ramach XXVIII Mikołowskich Dni Muzyki. Tym razem wystąpiliśmy w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Sala ta jest znana nie tylko ze względu na fakt, iż jest to jedna z najładniejszych sal koncertowych na Śląsku, a nawet w Polsce, ale również z wyjątkowej akustyki. Chcielibyśmy bardzo podziękować Rektorowi Akademii Muzycznej prof. dr. hab. Władysławowi Szymańskiemu oraz Pani Kanclerz Akademii Muzycznej Katarzynie Pleśniak za udostępnienie nam tej wspaniałej sali.
     A skoro był to koncert jubileuszowy, nie mogło zabraknąć części oficjalnej, w trakcie której spotkało nas wyjątkowe wyróżnienie. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński przyznał Chórowi Mieszanemu Harmonia w Mikołowie brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal ten został wręczony przez posła na Sejm RP Jerzego Polaczka. Cieszymy się z tak dużego wyróżnienia i jesteśmy z niego bardzo dumni. Dodatkowo niektórzy nasi członkowie zostali uhonorowani odznaczeniami ŚZChiO. Odnaczenia wręczył Prezes ŚZChiO Roman Warzecha.
     Potem była już tylko muzyka. Wykonaliśmy utwory muzyki rozrywkowej i filmowej. Towarzyszyła nam orkiestra Sempre con Passione, przy fortepianie akompaniował Pan Romuald Gizdoń, a dyrygowała całością Pani Elżbieta Krusz. Koncert poprowadziła Pani Karina Paszek. Partie solowe wykonali Aleksandra Hanus, Grażyna Siwiec, Małgorzata Żmij, Małgorzata Rupik oraz Henryk Kasperek, który dodatkowo wcielił się w postać „staruszka”. Oczywiście przybył również zespół The Beatles w składzie: Małgorzata Rupik, Grażyna Siwiec, Magdalena Grabowska oraz Agnieszka Kazienko. Ciekawe kto nas odwiedzi podczas kolejnego naszego jubileuszu za 5 lat?
     Koncert był dla nas niesamowitym przeżyciem, z jednej strony śpiewanie, to dla nas zabawa, a z drugiej podchodzimy do tego bardzo poważnie. Staramy się dążyć do perfekcji. Tutaj dodatkowo sprzyjała nam sala koncertowa. Można pomarzyć, aby taka sala powstała kiedyś w Mikołowie. Liczymy na to bardzo.
     Dziękujemy wszystkim słuchaczom za tak liczny udział w koncercie. Mamy nadzieję, że wszyscy wyszli zadowoleni i napełnieni pozytywną energią. Zapraszamy na nasze kolejne koncerty, ale to już w następnym sezonie. W tym sezonie czeka nas jeszcze wyjazd na koncert do Wielkiej Brytanii, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez zaprzyjaźniony z nami chór South Bucks Choral Society.

Cześć pieśni!

/A.P./

Galowy Koncert Jubileuszowy na 110-lecie HARMONII

12.05.2018

     2 maja minęła 110 rocznica założenia Chóru Mieszanego Harmonia w Mikołowie. Zgodnie z tradycją rok jubileuszowy, podobnie jak każdy inny rok działalności, rozpoczęliśmy 6 stycznia mszą św. Jednakże główna uroczystość związana z jubileuszem miała miejsce w dniu 12 maja br. Tego dnia odbył się Galowy Koncert Jubileuszowy. Sala Mikołowskiego Domu Kultury okazała się zbyt mała, aby pomieścić wszystkie osoby, które przyszły posłuchać naszego koncertu. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta, powiatu i ŚZChiO. Przybyło wielu byłych członków chóru oraz tych, którzy na krótko zawiesili swoją chóralną działalność. Krótko mówiąc sala była wypełniona po brzegi.
     Koncert rozpoczął się od odśpiewania pieśni Gaude Mater oraz Utworu „Śpiew jest nam życiem” będącego naszym nieformalnym hymnem. Po życzeniach złożonych przez Burmistrza Stanisława Piechulę oraz Prezesa ŚZChiO Romana Warzechę odczytano nazwiska osób, które otrzymały honorowe odznaki nadane przez ŚZChiO. I rozpoczął się koncert, który składał się wyłącznie z utworów muzyki rozrywkowej. Rozpoczęliśmy utworem z Kabaretu Starszych Panów „Wesołe jest życie staruszka”, który jest bardzo stosowny do wieku chóru. Następnie były utwory zespołów: Skaldowie, Abba, Golec uOrkiestra, Czesława Niemena, Elvisa Presleya oraz utwory muzyki filmowej. Prawdziwą niespodzianką okazał się przyjazd zespołu The Beatles… Czegóż się nie robi dla Harmonii!:). Na zakończenie zaśpiewaliśmy utwór Artura Andrusa „Chóry”, do którego Pani Dyrygent Elżbieta Krusz dopisała słowa odnoszące się do chóru Harmonia. Oto one:

„Są też chóry nietypowe, takie, jak chociażby ten,
gdzie spoiwem naturalnym jest chęć życia oraz śpiew.

Tu górnicy, elektrycy, pielęgniarki, mechanicy.
Ogrodniczki i poeci oraz opiekunki dzieci.
Fani dwóch i czterech kółek, miłośnicy łamigłówek,
Dziadki, babcie, emerytki (piękne z nich kobitki).

W jednym rzędzie, w koalicji, dwie żony szefów policji,
Poligloci i prawnicy oraz PiS-u zwolennicy.

Mamy także teologa, niejednego pedagoga,
Szefa firmy pogrzebowej, sekretarki i księgowe,
Złotą rączkę, perkusistę, gitarzystów, wuefistę,
Parę osób z wadą słuchu i kibiców Ruchu.

Są prezesi, urzędnicy, ewangelik, katolicy,
Skromna grupa niepijących i członkowie wspierający.

A gdy masz już dość sporów, waśni, budowania wokół murów.
Wstań z kanapy, w dłonie klaśnij. ZAPISZ SIĘ DO CHÓRU!”

     Oczywiście nie mogło zabraknąć bisów – 2 piosenek z filmu „Król Lew”. Koncert prowadziła P.Karina Paszek, towarzyszyła nam orkiestra Sempre Con Passione, przy fortepianie akompaniował Romuald Gizdoń, a wszystko pod batutą P. Elżbiety Krusz – naszej Dyrygentki. W dniu 8 czerwca o g. 19.00 powtórzymy koncert jubileuszowy, tym razem w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Będzie to koncert w ramach XXVIII Mikołowskich Dni Muzyki.

/A.P./

110 lat Chóru HARMONIA

06.01.2018

     Chór Harmonia rozpoczął obchody 110-lecia swojego powstania. Chór został założony 2 maja 1908 roku jako Towarzystwo Śpiewacze „Harmonia”. Od tego czasu chór stale koncertuje, nie tylko na terenie Mikołowa. Co roku występujemy w innych miastach Polski i za granicą. Bierzemy udział w konkursach, śpiewamy a cappella, z akompaniamentem fortepianu, organów i orkiestry. Właśnie jeden z takich koncertów odbył się 6 stycznia w Bazylice św. Wojciecha w Mikołowie. To już jest nasza tradycja, każdy nowy rok działalności rozpoczynamy w tym miejscu mszą św. w intencji zmarłych oraz żyjących dyrygentów, chórzystów i ich rodzin. Chórowi akompaniowała orkiestra „Sempre Con Passione” oraz Romuald Gizdoń, a dyrygowała oczywiście Elżbieta Krusz, dyrygentka chóru. Wykonaliśmy znane kolędy w nowych aranżacjach przygotowanych przez Dariusza Zbocha, Wiesława Świderskiego i Łukasza Krusza. Największą jednak radością było to, że tak wielu fanów muzyki przyszło nas posłuchać. Cieszymy się, że zawsze możemy liczyć na naszą publiczność. Po koncercie odbyło się spotkanie kolędowe, na którym gościliśmy przedstawicieli władz miasta, MDK, rady miasta oraz wiele innych osób związanych z naszym chórem, w tym byłych chórzystów.
     Tydzień później wystąpiliśmy w kościele NMP w Mikołowie ze zmienionym nieco repertuarem. Akompaniował nam Romuald Gizdoń. W styczniu czeka nas jeszcze koncert w kościele św. Anny w Katowicach-Nikiszowcu oraz podczas Mikołowskich Spotkań Kolędowych, a luty zaczynamy występem dla osób przebywających w Zespole Opiekuńczo-Leczniczym w Mikołowie. Koncert kolędowy w tym miejscu wpisał się już w nasz plan pracy.
     Skoro jednak jest to rok jubileuszowy, nie może zabraknąć koncertu jubileuszowego, który odbędzie się 12 maja w MDK w Mikołowie. Kolejnym ważnym elementem obchodów 110-lecia chóru będzie wyjazd do Londynu na zaproszenie chóru South Bucks Society w ramach Festiwalu Muzycznego Amersham. Przypomnijmy, że chór z Anglii był naszym gościem w ubiegłym roku.
     Serdecznie zapraszamy na wszystkie nasze koncerty, a osoby, które lubią muzykę i śpiew, do wstąpienia w nasze szeregi.

/A.P./

Jesienne odwiedziny w Czechach

14 – 15.10.2017

     14 października br. Harmonia wybrała się do Klimkovic na zaproszenie zaprzyjaźnionego chóru miasta Klimkovice na koncert w ramach 40 Klimovickiego Podzimu. Koncert odbył się sanatorium i był koncertem jubileuszowym, bowiem klimkowicki chór obchodził w tym roku swoje 50-lecie istnienia. Wśród zaproszonych gości był również chór słowacki „Ilavcan” z miasta partnerskiego Klimkovic – Ilavy. Podczas naszego występu zaśpiewaliśmy kilka utworów muzyki rozrywkowej – „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Dopóki jesteś”, „Halleluja” L.Cohena oraz jedną pieśń gospel – „Praise” the Lord”. Akompaniował nam przy pianinie i akordeonie niezrównany Tadeusz Wita. Pierwszy raz wykonaliśmy „Halleluja” L.Cohena przy akompaniamencie akordeonu, co zostało entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy. Na końcu trzy chóry wykonały wspólne pieśni – „Tancuj, tancuj, vykrúcaj..” oraz „Dzieweczko ze Śląska”.
     Po części oficjalnej – koncercie, gratulacjach, odznaczeniach oraz wręczeniu kosza polskich smakołyków – udaliśmy się na czeski obiad oraz pyszne wypieki klimkowickich chórzystek. Były również wspólne śpiewy w różnych językach, tańce i oczywiście winko – bile i rude.
     W następnym dniu zwiedziliśmy wraz z przewodnikiem Ostrawę, która znajduje się zaledwie 20 km od Klimkovic. Wjechaliśmy na wieżę widokową Nowego Ratusza, z której rozpościerał się widok na Stare Miasto, piękne zakola Ostrawicy oraz okolice Ostrawy. Staszek – nasz zaprzyjaźniony fotograf i kamerzysta zrobił nam kilka zdjęć grupowych na placu Jana Prokeša, przy którym stoi Nowy Ratusz. Mieliśmy też okazję zobaczyć bogatą w zabytki dawną Morawską Ostrawę. Na Starym Rynku była chwila przerwy, w czasie której zjedliśmy obiad.
     Ważnym punktem wycieczki było zwiedzanie kompleksu na dawnym terenie kopalń Witkowice Dolne składającego się z nieczynnej kopalni węgla, koksowni i huty stali. Podzieleni na dwie grupy – „kaski niebieskie” i „kaski białe” – zwiedziliśmy dolną część kompleksu, a następnie wjechaliśmy szklaną windą na Bolt Tower – punkt widokowy na Wielkim Piecu nr 1, wysokim na kilkadziesiąt metrów. Wjechanie, a potem wejście na ten najwyżej położony punkt geograficzny w Ostrawie wymagało jednak od niektórych trochę odwagi… Dzięki słonecznej pogodzie mogliśmy z samego szczytu podziwiać Ostrawę oraz pobliskie Beskidy i przy okazji poopalać się.
     Pobyt u południowych sąsiadów był bardzo udany zarówno pod względem śpiewaczym, jak również turystycznym. Najważniejsze było jednak zacieśnienie kontaktów z klimkowickim chórem, z którym przyjaźnimy się już 25 lat.

/A.K./

2009 – 2010

2011 – 2012

2013 – 2016

2017 – 2022